Czwartek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok A, II
Dzień Powszedni

Czym są warsztaty muzyki liturgicznej?

Warsztaty muzyki liturgicznej są od wielu lat z powodzeniem organizowane w całej Polsce. Coraz więcej ludzi chce świadomie tworzyć formacje muzyczne, których celem będzie świadoma posługa muzyczna podczas liturgii. Świadomość ta dotyczy nie tylko techniki śpiewu, ale również umiejętności doboru właściwych pieśni, ich charakteru, treści oraz uwypuklenia sacrum danego momentu liturgii po to, by inni uczestnicy mogli zostać wprowadzeni w głębię misterium przeżywania Eucharystii oraz innych wydarzeń liturgicznych. Niestety w dobie komercyjnego kiczu jesteśmy narażeni na przenoszenie popkulturowych tendencji do wnętrz kościołów, a przecież muzyka liturgiczna ma swój niepowtarzalny klimat, który pozwala odpocząć od zgiełku świata i zjednoczyć się z Bogiem. Stąd zrodził się pomysł formowania muzyków, by wypracować właściwy kształt muzyki liturgicznej.

Szczególnym jej rodzajem jest muzyka pasyjna. Czas wielkiego postu pozwala nam wejść w głębię ludzkiej słabosci przeżyć zjednoczenie z Chrystusem cierpiącym za nasze grzechy. Ta refleksja prowadzi nas nie tyle do smutku, co przede wszystkim do zadumy, pochylenia się nad swoim stylem życia i jego kierunkiem, a także nad osobistą relacją z Jezusem Chrystusem. Do takich refleksji twórcy i wykonawcy muzyki pasyjnej chcą stworzyć odpowiedni klimat, aby będąc w kościele zostać poprowadzonym do przeżycia spotkania i zjednoczenia z cierpiącym Chrystusem. Aby tak się stało musi mieć ona odpowiednią jakość i formę oraz wyczucie sacrum danego momentu wykonania utowru.

Stąd można wyróżnić następujące cele Warsztatów Muzyki Pasyjnej:

• odpowiednie przygotowanie do śpiewania
  • kształtowanie umiejętności właściwej rozśpiewki
  • właściwe rozeznanie swojej skali głosu i umiejscowienie go w chórze wielogłosowym
  • kształtowanie umiejętnosci współgrania z innymi głosami
  • ukazanie specyfiki i piękna spiewu chóralnego
  • podnoszenie świadomosci sacrum śpiewanych treści
  • właściwy dobór pieśni liturgicznych
  • twórzenie nowych formacji muzycznych wrażliwych na własciwy kształt muzyki liturgicznej